کلینیک تخصصی دندانپزشکی لمینت و زیبایی

 • info@golzardent.ir
 • 22971394

مراحل ایمپلنت دندان نیش به طور کامل

مراحل ایمپلنت دندان نیش

مقدمه

افتادن دندان‌ها می‌تواند عواقب زیادی را به دنبال داشته باشند، علاوه بر مشکلات ظاهری، مشکلات روحی و کاهش اعتماد به نفس و همچنین در سلامت عمومی دهان و دندان نیز تأثیر دارند. از اصلی‌ترین راه‌های رفع این مشکل، استفاده از کامپوزیت‌ها و ایمپلنت دندانی است.

کامپوزیت‌ها یا همان دندان‌های مصنوعی برای افراد جوان، خوشایند نبوده و بهترین انتخاب برای آن‌ها استفاده از ایمپلنت بوده که به وسیله این روش درمانی، نتیجه بسیار طبیعی خواهد شد. افتادن دندان‌های جلویی و دندان نیش بر اثر دلایل مختلفی مانند عفونت‌های شدید و ضربه‌های سنگین به دندان اتفاق می‌افتد. با از دست رفتن این دندان‌ها، آسیب زیادی به ظاهر افراد وارد شده و در عمل خوردن و تکلم نیز مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

مراحل ایمپلنت دندان نیش می‌تواند یک راه نجات‌بخش باشد و ظاهری طبیعی را برای فرد به ارمغان آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر از این روش جایگزینی دندان نیش، با ما تا پایان مقاله همراه باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش کاملاً طبیعی و دائمی بوده که می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشیده و کارکرد و کیفیتی مشابه به دندان‌های اصلی دارد و دوام دائمی سلامت دندان را تأمین خواهد کرد. ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم بوده و به صورت یک پیچ در استخوان فک، فیکس می‌شوند.

پس از جوش خوردن پایه ایمپلنت، تاج دندان بر روی آن قرار می‌گیرد و دندان فرد به حالت اولیه باز خواهد گشت.  در واقع پایه ایمپلنتی که در درون لثه و استخوان فک قرار می‌گیرد، به عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و کارکردی کاملاً طبیعی و متناسب با دیگر دندان‌های اصلی دارد.

نقاهت ایمپلنت دندان نیش
نقاهت ایمپلنت دندان نیش

 

مراحل ایمپلنت دندان نیش به طور کامل

به طور کلی مراحل ایمپلنت دندان نیش نیز به همان صورت گفته شده، انجام می‌شود. دندانپزشک متخصص پس از معاینه کامل فرد بیمار و انجام اقدامات لازم درمانی درصورت وجود عفونت و دیگر بیماری‌های مربوط به لثه، دندانپزشک اقدام به تزریق بی‌حسی در محل انجام ایمپلنت می‌کند تا فرد در حین عمل جراحی، احساس درد نداشته باشد.

در مرحله بعدی، در ناحیه لثه یک سوراخ یا برش کوچکی ایجاد می‌شود تا پایه تیتانیومی ایمپلنت به درون لثه وارد شده و در استخوان فک فیکس شود. باید به این نکته توجه داشت که اگر فاصله بین افتادن دندان نیش تا زمانی که درمان ایمپلنت انجام می‌شود، طولانی گردد، استخوان فک تحلیل رفته و دیگر امکان قرارگیری پایه ایمپلنت درون آن وجود ندارد، در نتیجه ایمپلنت دندان نیش موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

در این بیماران ابتدا باید پیوند استخوان فک انجام گیرد و پس از کامل شدن مراحل پیوند استخوان، ادامه درمان ایمپلنت از سر گرفته شود.

پس از کاشت پایه ایمپلنت درون لثه و استخوان فک، پروتزی بر روی آن قرار می‌گیرد. علت این امر نیز عدم جابه‌جایی پایه ایمپلنت تا زمان کامل جوش‌خوردگی است. بعد از پایان مرحله جوش‌خوردگی پایه، پروتز برداشته شده و به جای آن تاج دندان که به صورت دندان نیش اصلی طراحی شده است، بر روی آن جایگذاری می‌شود.

به‌طور کلی فرآیند ایمپلنت دندان نیش نیز مانند سایر دندان‌ها، فرآیندی چند مرحله‌ای بوده و ممکن است چندین ماه به طول انجامد. معمولاً این فرآیندها از زمان شروع معاینه و تشخیص دندانپزشک تا زمان پایان درمان و طبیعی شدن حالت دندان، بین سه تا شش ماه زمان نیاز دارد.

دوران بهبود و نقاهت ایمپلنت دندان نیش

دوران نقاهت در ایمپلنت دندان‌های نیش به نسبت سایر دندان‌های کمی طولانی‌تر است. به این دلیل که موقعیت قرارگیری دندان‌های نیش در دهان حساس‌تر بوده است. پس از پایان مراحل ایمپلنت دندان نیش، دندانپزشک متخصص برای کاهش درد بیمار و عدم بروز عفونت‌های دهانی و دندانی، آنتی‌بیوتیک و دهان‌شویه تجویز می‌کند.

بعد از گذشت چند ماه از درمان ایمپلنت دندان نیش، بیمار باید دوباره به دندانپزشکی مراجعه کرده و بعد از انجام معاینات لازم، اقدامات بعدی برای او توصیه شود.

مزایای ایمپلنت دندان‌های نیش

همانطور که گفته شد، دندان‌های نیش در امر تکلم، ظاهر فرد و همچنین غذا خوردن، تأثیر بسیار زیادی دارند. از مهم‌ترین مزایای استفاده از ایمپلنت برای جایگزاری دندان‌های نیش، عدم استفاده از دندان مصنوعی و داشتن ظاهری کاملاً طبیعی و درنتیجه لبخندی زیبا است. همچنین کیفیتدرمان به وسیله ایمپلنت بسیار بالا بوده و درمانی دائمی خواهد بود.

برخلاف دندان‌های مصنوعی، قدرت تکلم به وسیله ایمپلت تغییری نخواهد داشت و تن صدا نیز همان حالت قبلی خود را دارد. به وسیله ایمپلنت هیچگونه اختلالی در غذا خوردن فرد ایجاد نمی‌شود و بیمار بدون هیچ‌گونه محدودیتی می‌تواند، مواد غذایی را تست کرده و آن‌ها را میل نماید. این امر در دندان‌های مصنوعی موجب بروز برخی مشکلات خواهد شد.

دندان‌های ایمپلنت شده، جایگاه کاملاً ثابتی داشته و به هیچ عنوان حرکت نمی‌کنند، این در حالی است که دندان‌های مصنوعی حرکت داشته و موجب تحریک لثه نیز می‌شوند.

در نهایت ایمپلنت دندان نیش می‌تواند با حفظ سلامت خود، دیگر دندان‌ها را نیز سالم نگه داشته و کیفیت استخوان لثه را با ماندگاری دائمی خود بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید :تفاوت‌های ایمپلنت فوری با ایمپلنت ساده در چیست؟

 

عوامل موثر بر قیمت و هزینه مراحل ایمپلنت دندان نیش

هزینه عمل ایمپلنت دندان‌های نیش به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین اگر بعد از انجام ایمپلنت دندان، بیمار نیاز به جراحی بازسازی مانند سینوس لیفت داشته باشد، باید هزینه‌های دیگری نیز متقبل شود. به‌طور کلی هزینه و قیمت ایمپلنت دندان‌های نیش بر اساس عوامل زیر مشخص خواهد شد؛

 • نوع و مارک ایمپلنت استفاده شده در دهان
 • هزینه دستمزد دندانپزشک متخصص
 • هزینه لابراتوار ساخت تاج دندان
 • هزینه عمل جراحی بازسازی در صورت نیاز

در اغلب موارد برای ایمپلنت دندان نیش به 5 قطعه اصلی نیاز است. اما باید توجه داشت که بسته به شرایط دندانی بیمار، تعداد قطعات ممکن است تغییر کند. فیکسچر و ابانمنت از جمله قطعاتی هستند که در همه انواع ایمپلنت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کنار این دو قطعه اصلی، قطعات دیگری برای فرم دادن لثه و قالب‌گیری وجود خواهد داشت.

شرایط لازم برای اجرای مراحل ایمپلنت دندان نیش به صورت فوری

بیمارانی که نیاز به اجرای مراحل ایمپلنت دندان نیش به صورت فوری دارند، باید از شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت معمولی دندان برخوردار باشند، این شرایط عبارتند از؛

 • سلامت کامل لثه و دهان
 • عدم وجود بیماری‌های کنترل نشده و عفونت‌های دندانی
 • حجم و ارتفاع کافی استخوان فک در محل کاشت ایمپلنت
 • عدم وجود دندان قروچه در بیمار
 • سلامت عمومی بیمار برای پشت سر گذاشتن یک عمل جراحی دهان
 • عدم استفاده از دخانیات به مدت چند هفته قبل از جراحی و تا مدتی بعد از آن

اگر شرایط گفته شده در بیمار وجود داشته باشد، می‌تواند برای انجام ایمپلنت فوری دندان نیش اقدام نماید. البته باید توجه داشت که تصمیم‌گیری نهایی در این مورد بر عهده دندانپزشک متخصص است زیرا موقعیت دندان در دهان برای ایمپلنت فوری بسیار اهمیت دارد.

هزینه ایمپلنت دندان نیش
هزینه ایمپلنت دندان نیش

 

مراقبت‌های بعد از مراحل ایمپلنت دندان نیش

از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که بعد از مراحل ایمپلنت دندان نیش باید انجام گیرد، مسواک زدن در دو نوبت روز و شب است. همچنین هر روز باید حداقل یک مرتبه از نخ دندان استفاده کرد. برای آنکه عمل جراحی انجام شده بهترین نتیجه را در پی داشته باشد، بیمار باید سیگار و استعمال دیگر دخانیات را کنار گذاشته و قبل و بعد از انجام ایمپلنت از مصرف الکل خودداری کند.

همچنین پیشنهاد می‌گردد بیمار هر شش ماه یکبار به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده تا شرایط دندانی وی مورد بررسی و معاینه قرارگیرد و در صورت بروز هرگونه مشکل، برای درمان آن اقدام گردد.

سوالات متداول

آیا برای انجام ایمپلنت دندان نیش، شرایط سنی وجود دارد؟

به طور کلی، برای انجام عمل کاشت ایمپلنت و جایگزاری دندان نیش، بهتر است سن بیمار بالاتر از 18 سال باشد تا شرایط استخوان فک وی ثابت شده باشد. اما اگر بر اساس شرایط پزشکی و روانی، بیمار سلامت کامل داشته و توان بدنی برای گذراندن یک عمل جراحی را دارا باشد، می‌توان برای آن‌ها مراحل ایمپلنت دندان نیش را اجرا کرد. بیماران دارای فشارخون و دیابت بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در جهت جایگزاری دندان‌ها با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

بهترین نوع ایمپلنت دندان نیش کدام است؟

انتخاب نوع و برند ایمپلنت در نتیجه ایمپلنت دندان نیش بسیار تأثیرگذار خواهد بود. متخصص ایمپلنت دندان می‌تواند بهترین پیشنهاد را با توجه به شرایط دهانی و دندانی بیمار ارائه دهد. ابته باید توجه داشت که مارک‌های ایملپنت موجود در ایران محدود بوده و بر اساس وضعیت موجود باید بهترین انتخاب را انجام داد. گزینه دیگری که در انتخاب مارک و نوع ایمپلنت تأثیر دارد، بودجه و توان مالی بیمار است. در اینصورت بهتر است با مشورت با متخصص و طبق نظر او، بهترین خرید انجام گیرد.

بهترین زمان برای ایمپلنت دندان نیش چه زمانی است؟

براساس نظر متخصصان ایمپلنت دندان، بهترین زمان برای استفاده از ایمپلنت و جایگزین کردن دندان‌های نیش از دست رفته، بلافاصله بعد از کشیدن دندان نیش و از دست رفتن آن‌ها است. در اغلب موارد بزرگسالان بعد از، از دست دادن یکی از دندان‌های دائمی خود، مدت زمانی زیادی را بدون دندان سپری می‌کنند که خود باعث تحلیل رفتن استخوان فک خواهد شد. البته باید توجه داشت که هیچ زمانی برای استفاده از ایمپلنت دیر نیست و با پیشرفت تکنولوژی تمامی مشکلاتی که بر سر راه مراحل ایمپلنت دندان نیش است، رفع خواهد شد.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید