کلینیک تخصصی دندانپزشکی زیبایی و لمینت

 • golzardent@gmail.com
 • 22971394

لمینت متحرک و مزایا و معایب ان

استفاده از لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک و مزایا و معایب ان

لمینت متحرک دندان یکی از فناوری‌های روز دنیای پزشکی است. که استفاده از آن ظاهر نامطلوب دندان‌ها را اصلاح می‌کند. لمینت متحرک دندان یا اسنپ آن اسمایل، روکشی از جنس کامپوزیت (ماده‌ای که با آن دندان پر می‌کنند) یا لمینت است که بعد از قالب‌گیری توسط دندان‌پزشک به‌صورت اختصاصی برای دندان‌های شما تولید می‌شود. این نوع لمینت ظاهر دندان‌های شما را زیباتر کرده و عیب و ایرادات آن را می‌پوشاند.

انواع لمینت دندان

از انواع مختلف لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لمینت برلیانس
 2. لمینت سرامیکی
 3. لمینت متحرک دندان

کاربرد لمینت متحرک مانند لمینت ثابت است. اما هر وقت که بخواهید می‌توانید آن را دربیاورید. این لمینت در کنار هزینه کمی که دارد معایب و مزایای خاص خود را دارد. با توجه به شرایط دندان‌های فرد و همچنین بودجه موردنظر می‌توان لمینت‌های متحرک خاص هر شخصی را تولید کرد تا به‌راحتی و بدون هیچ مشکلی روی دندان‌های فرد قرار بگیرد.

طرز استفاده از لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک دارای دو قسمت است: لمینت فک پایین و لمینت فک بالا. برای استفاده از آن کافی‌ است لمینت ها را بعد از اطمینان از تمیز بودن آن‌ها به‌طور صحیحی روی دندان‌ها قرار دهید تا به‌ راحتی بر روی دندان‌های شما نصب شوند.

نحوه نصب لمینت متحرک دندان

نصب لمینت متحرک دارای سه مرحله است: ابتدا باید به مدت دو دقیقه آن را در آب جوش قرار دهید سپس لمینت را برداشته و پس‌از خنک شدن آن، آن را در آب‌خنک بشویید. لمینت را روی سطح خارجی دندان‌ها محکم فشار دهید. بعد از انجام این مراحل روکش محکم روی دندان‌های شما قرار گرفته و تا زمانی‌که قصد درآوردن آن را نداشته باشید تکان نمی‌خورد.

به وسیله لمینت‌های متحرک می‌توانید نقص‌های زیر را برطرف کنید:

ساختار نامرتب یا خم، رنگ‌پریدگی، شکاف‌های وسیع ناحیه ازدست‌رفته و بریده‌ شده دندان.

این لمینت به‌راحتی از دندان‌های شما جدا شده و قابلیت چسبندگی ندارد. البته این به این معنا نیست که هنگام غذا خوردن از دهان شما بیفتد زیرا شیار دندان‌های آن به گونه‌ای طراحی‌شده که فیت دندان‌های شما بوده و به‌راحتی از دهان شما خارج نشود.

لمینت متحرک معمولاً پیش‌از جای‌گذاری لمینت دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه مراقبت از لمینت متحرک

بعد از هر وعده غذایی دو قسمت انتهایی پلاک را گرفته و به‌آرامی آن را خارج کرده و آبکش کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی و بوی بد دهان لازم است بعد از هر وعده غذایی لمینت ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن می‌توانید از صابون‌های مایع و فرچه های مخصوص استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن لمینت متحرک نمی‌توانید از خمیردندان استفاده کنید. زیرا خمیردندان محتوا موادی است که باعث ساییدگی و ایجاد خراش بر روی سطح لمینت می‌شوند.

در هنگام استفاده از لمینیت های متحرک بهتر است از خوردن نوشیدنی‌های رنگی یا غذاهای سخت پرهیز کنید زیرا این لمینت ها در برابر تغییر رنگ مقاوم نیستند.

مزایا لمینت متحرک

از مزایا لمینت متحرک می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • فرد هر زمان که نیاز داشته باشد به‌راحتی می‌تواند از آن استفاده کند.
 • نیازی به جراحی، بیهوشی یا تراشیدن سطح دندان‌ها ندارد.
 • قیمت مناسب.
 • استفاده از آن باعث بالا رفتن اعتمادبه‌نفس شما می‌شود.
 • استفاده از آن ظاهر و رنگ دندان‌ها را بهبود داده و فرد به راحتی می‌تواند اصلاح طرح لبخند را انجام دهد.
 • نسبت‌به دیگر روش‌ها مانند ایمپلنت سریع‌تر است.
 • از آسیب به دندان‌های اصلی فرد جلوگیری می‌کند.
 • به دلیل این‌که روی لثه یا کام قرار نمی‌گیرد و فقط روی دندان‌ها را می‌پوشاند، می‌توانید طی دو تا سه روز بعد به‌راحتی با آن صحبت کنید.

معایب لمینت متحرک دندان

معایب لمینت‎های متحرک دندان کمتر از مزایای آن است اما به‌هرحال نمی‌توان از این موارد چشم‌پوشی کرد. از معایب لمینت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماندگاری کوتاه‌مدت.
  • راه‌حل دائمی برای رفع مشکلات شما نیست.
  • در صورت استفاده نادرست ممکن است باعث شکسته شدن پلاک شود.
  • لمینیت متحرک جنبه درمانی ندارد و نمی‌توان از آن برای درمان مشکلاتی مانند التهاب لثه و پوسیدگی استفاده کرد.
  • نمی‌توان از آن در هنگام خواب استفاده کرد.
  • ممکن است باعث بروز آلرژی شود.

بیشتر بخوانید : انواع لمینت دندان

 

لمینت متحرک برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های شدید لثه هستند.
 • کسانی که تعداد دندان‌های افتاده زیادی دارند.
 • کسانی که دندان مصنوعی کلی دارند یا هیچ دندانی ندارند.
 • در کسانی که فک پایینی خیلی جلو باشد.
 • درصورتی‌که ساختار دندان‌های طبیعی برای نصب این پلاک بر روی آن‌ها ناکافی باشد.
 • در کسانی که قسمت انتهایی دندان‌ها پهن باشد.

ماندگاری اسنپ آن اسمایل چقدر است؟

عمر لمینت اسنپ آن اسمایل به نحوه مراقبت و استفاده از آن بستگی دارد ولی به‌طورکلی می‌توان گفت که حدود دو تا پنج سال ماندگاری دارند. برای افزایش ماندگاری آن‌ها باید  نصب و خارج کردن آن‌ها به‌درستی و آرامی صورت گیرد. همچنین برای تمیز کردن لمینت متحرک باید نکات خاصی رعایت شود تا دچار شکستگی و خراش نشوند.

 

مراحل نصب لمینت متحرک
مراحل نصب لمینت متحرک

 

نحوه قالب‌گیری لمینیت متحرک

قالب‌گیری لمینت متحرک کاری آسان و بسیار ساده بوده به‌گونه‌ای که می‌توان در یک جلسه آن را انجام داد. در هنگام قالب‌گیری شکل و اندازه دندان‌ها ثبت‌شده و پس‌از این‌که قالب دندان‌های شما گرفته شد، محصول نهایی از روی قالب ساخته‌شده تولید می‌شود.

مراحل نصب لمینت متحرک در دندان‌پزشکی

برای نصب لمینت متحرک لازم است تنها یک‌بار به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. زیرا نیازی به آماده‌سازی دندان‌های شما نیست. دندان‌پزشک چندین طرح و مدل دندان اسنپ آن را به شما پیشنهاد می‌دهد تا سایه و رنگ موردنظر خود را انتخاب کنید.

پس‌ از انتخاب، رنگ موردنظر شما را برای لابراتوار ارسال می‌کنند و پس ‌از گذشت حدود یک هفته، لمینت موردنظر شما با رنگ درخواست داده ‌شده از لابراتوار به کلینیک دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود. در این زمان شما می‌توانید با مراجعه به مطب دندان‌پزشکی لمینت متحرک خود را امتحان کنید.

سخن پایانی لمینت متحرک

لمینت متحرک یک فرآیند زیبایی در دندان‌پزشکی است که جنبه درمانی نداشته و معمولاً پیش ‌از لمینت‌های دائم استفاده می‌شود. استفاده از آن مزایا و معایب خاص خود را دارد و برای همه افراد مناسب نیست. بسیاری از افراد به دلیل هزینه پایین‌تر آن نسبت به لمینت دائمی از لمینت متحرک استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنیم پیش‌از انجام این فرآیند تحقیق کرده و با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید