کلینیک تخصصی دندانپزشکی زیبایی و لمینت

  • golzardent@gmail.com
  • 22971394

قیمت ارتودنسی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

مقدمه

قیمت ارتودنسی دندان از جمله مواردی است که در امر مرتب کردن دندان‌ها بسیار حائز اهمیت است. زیبایی و مرتب بودن دندان‌های هر فرد موجب زیبایی هرچه بیشتر لبخندهای او خواهد شد و تأثیرگذاری زیادی بر روی اعتماد به نفس او دارد. برخی از افراد از همان ابتدا دندان‌های مرتبی دارند ولی برخی دیگر به علت فشارهای وارده به فک و عوامل متعدد دیگری دندان‌هایشان حالت بی‌نظمی دارد.

این افراد برای مرتب کردن و نظم بخشیدن به دندان‌های خود می‌توانند از روش‌های متعددی نظیر انواع ارتودنسی استفاده کنند. باید توجه داشت که هزینه‌های مربوط به ارتودنسی دندان‌ها به عوامل متعددی بستگی داشته که در ادامه همگی آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان

عوامل مختلفی دست به دست هم می‌دهند تا قیمت ارتودنسی دندان را تغییر دهند. از جمله مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود؛

  • روش انتخابی برای ارتودنسی: مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده هزینه ارتودنسی نوع روش انتخابی بوده و هر یک از آن‌ها با توجه به میزان خرابی دندان‌ها انتخاب شده و هزینه متفاوتی دارند.
  • سن بیمار: هرچه سن بیمار افزایش یابد، به همان نسبت هزینه‌های درمان دندانپزشکی و ارتودنسی نیز افزایش خواهد یافت. به طور کلی قیمت ارتودنسی برای بزرگسالان بیشتر از کودکان اشت.
  • میزان خرابی و نامرتبی دندان‌ها و شدت ناهنجاری‌ها: همانطور که مشخص است هرچه میزان و شدت ناهنجاری‌ها بیشتر باشد برآورد هزینه نیز بیشتر خواهد شد.
  • نوع مشکل و ناهنجاری ایجاد شده در دندان‌ها: باید توجه داشت که هرچه نوع ناهنجاری و علت نامرتبی دندان‌ها بزرگتر و پیچیده‌تر باشد، هزینه درمان بیشتر خواهد شد.
  • دستگاه‌های به کار رفته برای ارتودنسی: با توجه به نوع مشکل دندان‌ها متخصص ارتودنسی دستگاه متفاوتی را برای درمان در نظر می‌گیرد. استفاده از هر یک از انواع دستگاه ارتودنسی قیمت متفاوتی دارد.
  • طول مدت درمان: هرچه مدت زمان مورد نیاز برای درمان بیمار بیشتر باشد، به همان نسبت هزینه ارتودنسی نیز افزایش می‌یابد.
  • دندانپزشک متخصص انتخابی: انتخاب دندانپزشک نیز در قیمت ارتودنسی دندان تأثیر دارد و دستمزد دندانپزشکان برای انجام این نوع درمان با یکدیگر متفاوت است.
  • نوع بیمه بیمار: بیمه‌های درمانی ساده و دولتی هزینه‌های دندانپزشکی مربوط به ارتودنسی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و بیمار تنها با داشتن بیمه تکمیلی می‌تواند این هزینه‌ها را کاهش دهد. البته باید به دندانپزشکان طرف قرارداد با بیمه خود مراجعه کند.

هزینه انواع روش‌های ارتودنسی دندان

1. هزینه ارتودنسی ثابت

رایج‌ترین و ساده‌ترین نوع ارتودنسی استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت و با بریس‌های معمولی است. این روش سال‌های زیادی استفاده شده و نتایج موفقی را به همراه داشته است. هزینه‌های مربوط به این نوع از ارتودنسی به نسبت کارایی و کیفیت آن، مناسب بوده و چیزی در حدود 4 تا 5 میلیون تومان برای هر فک تخمین زده می‌شود. البته باید توجه داشت که شدت خرابی و میزان ناهنجاری دندان‌ها تأثیر زیادی بر روی قیمت گفته شده داشته و ممکن است این قیمت را تا حد زیادی افزایش یا کاهش داد.

2. هزینه ارتودنسی سرامیکی

قیمت ارتودنسی دندان به صورت سرامیکی و یا نامرئی با توجه به جدید بودن این روش از نوع ثابت بیشتر است. این روش ارتودنسی به علت نامرئی بودن بسیار مورد توجه بیماران و دندانپزشکان قرار می‌گیرد. نتایج به دست آمده از ارتودنسی سرامیکی نیز بسیار مطلوب بوده و محبوبیت زیادی را به همراه داشته است. در این روش به نوعی دستگاه بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد که قابل تشخیص نبوده و اعتماد به نفس بیمار را افزایش می‌دهد.

ارتودنسی نامرئی یا سرامیکی با استفاده از دستگاه‌های مختلفی انجام شده و هزینه‌های مختلفی را در پی دارد. براکت‌های سرامیکی بیشترین استفاده را داشته و هزینه آن چیزی در حدود 7 تا 7 و نیم میلیون برای هر فک است.

 

هزینه ارتودنسی سرامیکی
هزینه ارتودنسی سرامیکی

 

3. هزینه ارتودنسی دیمون

یکی از بهترین روش‌ها برای مرتب کردن دندان‌ها ارتودنسی دیمون است. طول مدت درمان با ارتودنسی دیمون بسیار کمتر بوده و همچنین درد کمتری را به همراه دارد. این روش درمانی مزیت‌های زیادی داشته ولی به همان نسبت هزینه بیشتری را نیز در پی داشته و برای هر فک چیزی در حدود 10 تا 10 و نیم میلیون قیمت دارد.

4. هزینه ارتودنسی لینگوال

از دیگر روش‌های ارتودنسی و اصلاح فرم دندان‌ها ارتودنسی لینگوال بوده که بزرگترین تفاوت آن با روش‌های دیگر نحوه نصب سیم‌ها است. در ارتودنسی لینگوال برخلاف سایر روش‌های ارتودنسی سیم‌ها در پشت دندان نصب شده و براکت‌ها نیز در همان ناحیه نصب می‌شوند. این نوع ارتودنسی به هیچ وجه در هنگام لبخند قابل تشخیص نبوده ولی میزان عملکرد و کارایی آن نیز به همان اندازه روش‌های دیگر ارتودنسی خواهد بود.

 البته در این روش میزان اقداماتی که دندانپزشک بر روی دندان‌ها انجام می‌دهد زیاد بوده و به همین علت دستمزد وی نیز بیشتر است. به طور کلی حداقل قیمت ارتودنسی دندان به روش لینگوال 6 میلیون و حداکثر 10 میلیون برا هر فک خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید : 

 

سوالات متدوال

 

1. مهارت دندانپزشک متخصص در کاهش قیمت ارتودنسی دندان تأثیر دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است. دندانپزشک متخصص و ماهر می‌تواند با تشخیص صحیح مشکلات و در نظر گرفتن یک برنامه درمانی صحیح برای بیمار، طول مدت درمان را کاهش داده و از بروز برخی هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

2. ارزان‌ترین روش ارتودنسی دندان کدام است؟

همانطور که گفته شد قیمت ارتودنسی دندان به عوامل مختلفی بستگی داشته و نمی‌توان بدون هیچ پیش زمینه‌ای ارزان‌ترین روش را معرفی نمود. برای اطلاع بهتر و دقیق‌تر باید دندان‌ها توسط دندانپزشک متخصص معاینه شوند.

3. قیمت ارتودنسی دندان برای فک بالا و پایین تفاوت دارد؟

هزینه‌های ارتودنسی مربوط به فک بالا و پایین با یکدیگر تفاوت دارد. به طور کلی هزینه ارتودنسی فک بالا بیشتر از فک پایین بوده و در حدود دو سوم هزینه‌های پرداخت شده مربوط به ارتودنسی این فک است. در سال جدید حداقل هزینه برای ارتودنسی هر دو فک از حدود 18 میلیون تومان شروع می‌شود.

4. هزینه ارتودنسی تک دندان کج شده چقدر است؟

برای ارتودنسی دندان‌های کج پیچیدگی‌های خاصی وجود داشته و برای تعیین قیمت ابتدا دندان باید از نظر میزان سلامت مورد بررسی قرار گرفته و سپس هزینه توسط دندانپزشک متخصص اعلام خواهد شد. البته باید توجه داشت که ارتودنسی بر روی یک دندان انجام نشده و برای صاف کردن حتی یک دندان ارتودنسی بر روی تمامی دندان‌های انجام می‌گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید