کلینیک تخصصی دندانپزشکی لمینت و زیبایی

 • info@golzardent.ir
 • 22971394

چه عواملی در تعیین قیمت ایمپلنت دندان موثر است؟

عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان

مقدمه در رابطه با ایمپلنت دندان و قیمت ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان‌ها در اعتماد به نفس و روحیه افراد تاثیر بسزایی می‌گذارد و  همچنین خوردن  و جویدن مواد غذایی را نیز با مشکل مواجه می‌کند. ایمپلنت دندان راهی برای مقابله با این مشکل است. در ادامه این مطلب به انواع ایمپلنت دندان و قیمت ایمپلنت دندان اشاره شده است.

ایمپلنت دندان روشی است که در جهت جایگزینی دندان برای دندان‌های از دست رفته انجام می‌شود. در این روش پایه‌ای  در داخل فک بیمار جایگذاری می شود. ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم بوده با استخوان و لثه انسان سازگار هستند. ایمپلنت دندان به صورت دائم و مطمئن است. پیش‌تر و در زمان گذشته، برای افرادی که ار مشکل بی‌دندانی رنج می‌بردند، از دندان‌های مصنوعی استفاده میشد. اما شکل و ظاهر دندان‌های مصنوعی برای آن‌ها به هیچ عنوان رضایت بخش نبود. با روی کار آمدن سیستم ایمپلنت دندان دیگر مشکلات بی دندانی برای مردم مشکل ساز و غیر قابل تحمل نخواهد بود. هزینه و قیمت ایمپلنت دندان به نسبت استفاده از دندان مصنوعی، بالا است.

 

نکاتی که باید قبل از انجام ایمپلنت دندان‌ها رعایت شود

در ابتدا پزشک معالج مناسب و خوبی را که از استانداردهای مراجع علمی پیروی کرده و قانونی است پیدا کنید. سپس دندان های خود را به دندانپزشک معالج نشان داده و در صورت داشتن پوسیدگی در دندان‌ها و یا دندان‌های مجاور ایمپلنت، آنها را ترمیم و درمان نمایید و از سلامت لثه ها نیز اطمینان کامل پیدا کنید. پس از انجام این مراحل پزشک معالج درخواست یک اسکن رادیوگرافی از شما می کند که مخصوص به ایمپلنت است.

 پزشک معالج با استفاده از عکس رادیوگرافی شما به بررسی ضخامت استخوان و ارتفاع استخوان شما می‌پردازد و بررسی می‌کند که سینوس‌ها، اعصاب مهم و غیره در فک شما از کجا گذشته‌اند تا بتواند بهترین و مناسب‌ترین سایز ایمپلنت را برای دندان‌های شما مشخص کند. انجام ایمپلنت دندان نزد پزشک معالج مطرح و حرفه‌ای در زمینه ایمپلنت، سبب بالا رفتن قیمت ایمپلنت دندان می‌شود.

پس از انجام این مراحل بر روی دندان‌ها و دهان شما جراحی انجام می‌گیرد تا ایمپلنت را در استخوان فک شما جایگذاری کنند؛ که این کار به کاشت ‌دندان نیز معروف است. پس از گذشت چند ماه از جراحی کاشت دندان، پین ایمپلنت تیتانیومی در استخوان فک ثابت خواهد شد و پس از تثبیت شدن ایمپلنت و استخوان دندان، پروتز دندان‌ها بر روی پایه پین ایمپلنت نصب خواهند شد.

 همچنین پزشک معالج شما می بایست از شرایط پزشکی شما همچون سابقه فشار خون بالا، سکته قلبی و یا سکته مغزی و یا غیره اطلاعات کاملی در دست داشته باشد؛ و در صورت داشتن بیماری‌های زمینه‌ای دیگر از پزشک مربوطه نیز مشورت دریافت نمایند.

 

جراحی ایمپلنت دندان
جراحی ایمپلنت دندان

 

روش‌های انجام جراحی ایمپلنت دندان

 در این نوع از جراحی، دندان پزشک معالج دندان های شما را تحت بیحسی موضعی بی حس می‌کند. بنابراین بهتر است در طول درمان و جراحی اضطراب خود را کم کرده و اگر احساس استرس و اضطراب می‌کنید از یک آرامبخش در طی عمل جراحی استفاده کنید.

 پس از بی حس شدن لثه و دهان و دندان پزشک شما با انجام دادن برشی در لثه و استخوان شما، سوراخ کوچک در فک شما ایجاد می‌کند و پین تیتانیومی ایمپلنت را داخل استخوان فک شما قرار می‌دهد. کیفیت این پین تیتانیومی بسیار بالا است و بر قیمت ایمپلنت دندان تاثیرگذار است.

 ایمپلنت دندان‌ها در دو روش فوری و تاخیری انجام می‌شود. در روش فوری که به صورت یک مرحله‌ای انجام می‌شود، میله ایمپلنت به همراه اتصالات آن به صورت همزمان داخل استخوان فک شما قرار می‌گیرد.

 در نوع تاخیری ایمپلنت، در ابتدا میله و یا پین ایمپلنت در زیر لثه و استخوان فک شما قرار داده می‌شود، که قابل مشاهده نیست. سپس پس از گذشته ۲ الی ۳ که لثه شما خود را به صورت کامل بهبود داد، با انجام یک جراحی سبک‌تر اتصالات دیگر ایمپلنت بر روی پین قرار خواهند گرفت.

 

بیشتر بخوانید :تفاوت‌های ایمپلنت فوری با ایمپلنت ساده در چیست؟

 

مراقبت‌هایی که می‌بایست پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان انجام شود

 • پس‌ از جراحی ایمپلنت به مدت یک روز اطراف ناحیه جراحی‌ شده را مسواک نزنید.
 • تا هشت ساعت پس‌ از عمل جراحی ایمپلنت، بهتر است دهان خود را شستشو ندهید.
 • فردای پس‌از عمل جراحی ایمپلنت، دهان خود را با دهانشویه مخصوص (کلرهگزیدین) شستشو دهید.
 • دندان‌های ایمپلنت شده نیز همانند دندان‌های طبیعی، به مراقبت احتیاج دارند. زیرا وجود پلاکت‌های میکروبی بر روی دندان و لثه، سبب عفونت می‌شوند. بنابراین می‌بایست از مسواک‌های بین دندانی، نخ دندان و خمیردندان‌های مخصوص ایمپلنت دندان استفاده شود.
 • بهتر است حداقل در سه روز اول انجام ایمپلنت از کشیدن سیگار و خوردن و نوشیدن چای و قهوه پرهیز شود.
 • اگرچه کیفیت ایمپلنت دندان و قیمت ایمپلنت دندان بالا است اما استفاده از مواد مخدر سیگار و مشروبات الکلی طول عمر کاشت ایمپلنت را کوتاه می‌کند.
 • پس از این که ایمپلنت دندان انجام شد، تا از بین رفتن کامل اثر بی حسی دندان، ممکن است چند ساعت زمان ببرد. پس از بین رفتن بی حسی موضعی، نیاز است تا از مسکن‌ها استفاده نمایید تا درد دندان و فک، شما را اذیت نکند.
 • تا زمانی که بی حسی دندان های شما به صورت کامل از بین نرفته، از نوشیدن نوشیدنی‌های داغ و یا غذاهای داغ خودداری نمایید.
 • تا چند روز پس از انجام ایمپلنت دندان، استراحت کرده و غذاهایی همچون سوپ که نرم هستند میل نمایید.

 

خطراتی و مضراتی که ایمپلنت دندان ممکن است به همراه داشته باشد

 • پس از انجام جراحی ایمپلنت دندان ممکن است دچار تورم در قسمت ایمپلنت شده و احساس ناخوشایند در آن قسمت شوید که در صورت غیر قابل تحمل بودن درد آن ناحیه می توانید از مسکن هایی با دوز بالا همچون بروفن و ژلوفن استفاده کنید.
 • از دیگر عوارض جانبی انجام ایمپلنت دندان خونریزی زیاد حین جراحی و یا نشان دادن واکنش بدن به ماده بی حسی باشد.
 • پس از انجام ایمپلنت دندان می‌بایست به صورت دائمی و دوره‌ای دندان‌های خود را به متخصص خود نشان داده و چکاپ نمایید تا از بروز آسیب‌های دیگر جلوگیری به عمل آید.

 

مضرات ایمپلنت دندان
مضرات ایمپلنت دندان

 

قیمت ایمپلنت دندان و انواع آن

همان‌طور که بیان شد قیمت ایمپلنت دندان‌ها بالا است و این‌موضوع به دلیل جراحی ناحیه فک و دهان و هزینه بالای مواد مصرفی است. سازندگان مختلف، ایمپلنت‌های دندانی متفاوتی را طراحی کرده‌اند، که برای هر شرایط بدنی مختلفی استفاده می‌شوند. برخی از انواع ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک، به ‌سرعت کاشته‌ شده و یک تاج پروتزی بر روی پین کاشته ‌شده قرار می‌گیرد.

درحالیکه برخی دیگر از ایمپلنت‌ها درون استخوان فک قرار گرفته و پس‌از جوش خوردن، دندان مصنوعی روی آن قرار می‌گیرد. برخی از ایمپلنت‌ها قطر بسیار کمی دارند درحالی‌که برخی دیگر از ایمپلنت ها دارای اندازخ‌ای کوتاه و قطری ضخیم و پهن هستند.

هر کدام از این دو ایمپلنت، برای استفاده در نقاط خاصی از فک استفاده می‌شوند. به‌عنوان مثال ایمپلنت‌هایی که قطر کمی دارند، در فضاهایی که بین ریشه‌های دندان فاصبه کمی وجود دارد، استفاده می‌شوند و ایمپلنت‌های کوتاه و پهن نیز برای حفره‌های سینوسی که استخوان فک نازکتری دارند، مورد استفاده واقع می‌شوند.

کیفیت ساخت تمام ایمپلنت های دندان بسیار خوب هستند و در همه آن‌ها از تمام الزامات ساخت استفاده شده و رعایت شده ‌است. تمام سازندگان ایمپلنت‌های دندان در جهان سعی در افزایش دوام و طول عمر ایمپلنت دارند.

ازجمله نکاتی که می‌بایست پیش‌ از انتخاب برند ایمپلنت دندان در نظر گرفته شود، این است که آیا ایمپلنت تولید شده، پس‌ از انجام کاشت، طول عمر بالاتر از 10 سال را داشته‌است یا خیر. این ‌موضوع نشان ‌دهنده مرغوب بودن نوع ایمپلنت است.

 یکی دیگر از نکاتی که می‌بایست پیش‌ از انجام ایمپلنت در نظر گرفته شود، که در قیمت ایمپلنت دندان‌ها نیز تاثیر بالایی دارد، این است که قطعات و اجزاء ایمپلنت در بازار موجود باشند و دندانپزشک پس‌از انجام کاشت در صورت نیاز بتواند به ‌راحتی قطعات آن را تعویض نماید. شرکت‌های معتبر ایمپلنت دندان دارای ضمانت و گارانتی ارائه ایمپلنت هستند.

 

انواع شرکت‌های معتبر تولیدکننده ایمپلنت دندان

در زیر به پنج شرکت معتبر در زمینه تولید ایمپلنت دندان در جهان اشاره‌ شده است. دو برند اول از جمله با کیفیت‌ترین و درجه 1 ترین شرکت‌های تولیدکننده ایمپلنت دندان در جهان هستند و سه برنده بعدی در درجه دوم شرکت‌های معتبر قرار دارند.

 • استرومن Strumann

 یک شرکت سوئیسی بوده که به ‌صورت مبتکرانه، دقیق و متنوع، ایمپلنت‌های دندانی را در جهت استفاده و کاربردهای دندانپزشکی تولید کرده‌ است.

 • نوبل بایوکر Nobel Biocare

 این شرکت نیز در زوریخ سوئیس قرارگرفته است، و محصولات این شرکت به بیش‌از 80 کشور دنیا ارسال می‌شود.

 • دنتس پلای سیرونا Dentsply Sirona یا آسترا تک Astra Tech سابق

 این شرکت دفاتر فروش بسیاری در سرتاسر دنیا داشته و ایمپلنت های دندانی شرکت دنتس پلای به بیشتر از 120 کشور در دنیا صادر می‌شود.

 • زیمر بیومت Zimmer Biomet

 این شرکت که یکی از معروف‌ترین برندهای ایمپلنت دندان در کشور آمریکا به حساب می‌رودT محصولاتی با کیفیت بسیار بالا و قیمت ایمپلنت دندان بالا تولید می‌کند.

 • بیو هوریزونز Bio Horizones

 شرکت بیو هوریزون که از سال 1997 میلادی در کشور آمریکا تاسیس شده است، از جمله شرکت‌های معتبری در زمینه تولید ایمپلنت دندانی به شمار می‌رود، که پیشرفته‌ترین و بروزترین ایمپلنت‌های دندانی را تولید می‌کند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید