کلینیک تخصصی دندانپزشکی لمینت و زیبایی

 • info@golzardent.ir
 • 22971394

شرح مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

مقدمه: 

در این مقاله قصد داریم مراحل ایمپلنت دندان آسیاب را بررسی کنیم. برخلاف تفکری که بسیاری از افراد دارند فرایند ایمپلنت دندان‌ها اصلا کار پیچیده‌ای نیست و جهت اصلاح وضعیت دندان‌ها انجام می‌شود. ایمپلت دندانی معمولا زمانی‌ صورتی می‌گیرد که یک یا چند دندان به‌دلیل وجود نقص، ضربه و… آسیب دیده یا از دست رفته باشند و امکان درمان ریشه یا تاج آن‌ها وجود نداشته باشد. شاید در قدیم ایمپلنت دندان کاری ترسناک یا زمان‌بر بوده باشد اما امروزه با ایجاد روش‌های مختلف برای درمان نقص دندان، ایمپلنت به یک درمان ساده تبدیل شده است.

ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

اگر دندان‌هایتان شکسته‌اند یا به هر دلیلی آن‌ها را از دست داده‌اید با دانستن مزایای ایمپلنت به ضروری بودن انجام آن پی می‌برید:

 • ایمپلنت دندان‌ها به زیباتر شدن دهان کمک کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود.
 • هنگام غذا خوردن احساس راحتی بیشتری دارید.
 • با دوام است و نسبت به روش‌های دیگر کیفیت بالاتری دارد.
 • از آسیب رسیدن به دندان‌های مجاور جلوگیری می‌کند.
 • کاشت ایمپلنت در ریشه دندان جایگزین می‌شود. به‌همین دلیل فرد وجود شیء خارجی را در لثه احساس نمی‌کند. در واقع به مانند این است که دندان واقعی دارد.
 • عدم وجود دندان طبیعی در دهان باعث تحلیل رفتن فک می‌شود. اما زمانی‌که ایمپلنت می‌کنید این روند متوقف شده و لثه‌ها به‌جای دندان‌ها عقب‌نشینی می‌کنند.

مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

اگر دندان‌هایتان به کاشت ایمپلنت احتیاج داشته باشند ابتدا دکتر متخصص ماده بی‌حسی را در لثه شما تزریق می‌کند. در مراحل ایمپلنت دندان آسیاب با استفاده از دستگاه مخصوص استخوان فک را سوراخ می‌کند تا بتواند پایه ایمپلنت را بر روی آن قرار دهد و آن را برای گذاشتن تاج موقت آماده کند. سپس ایمپلنت‌ها را در سوراخی که در فک ایجاد شده می‌گذارد و تاج‌ها را بر روی آن‌ها قرار می‌دهد. تاج‌های نهایی را زمانی بر روی ایمپلنت می‌گذارند که پایه ایمپلنت‌ها به‌طور کامل محکم شده باشند. در این زمان دکتر متخصص زمان مشخصی را برای شما تعیین می‌کند که باید برای کاشت ایمپلنت‌ها در همان زمان به مطب مراجعه کنید.

پس از اتمام کاشت ایمپلنت ممکن است چند روزی درد داشته باشید اما این درد طبیعی است و زود برطرف می‌شود. البته هم‌چنان باید مراقبت‌هایی جهت بهبود کامل انجام دهید. به‌طور مثال باید غذاهای نرم یا آبکی بخورید که به ایمپلنت فشار نیاورند و از سیگار کشیدن هم اجتناب کنید.

مراحل ایمپلنت دندان آسیاب
مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

 

آشنایی با کامپوزیت دندان

احتمالا افرادی را مشاهده کرده‌اید که دندان‌های فوق‌العاده سفیدی دارند. معمولا این افراد دندان‌هایشان را کامپوزیت کرده‌اند. کامپوزیت دندان یکی از روش‌های لمینیت دندان است که جنبه زیبایی دارد. در این روش ماده‌ای را که از رزین ساخته شده است بر روی دندان‌ها قرار می‌دهند. این ماده مانند روکشی بر روی دندان عمل می‌کند و فرم دادن آن بر اساس خطوط دندان بر عهده پزشک متخصص است. پس از اینکه هر لایه را بر روی دندان قرار دادند با استفاده از یک نور آبی مخصوص آن را محکم می کنند.

انواع کامپوزیت‌های دندان

انواع مختلفی از کامپوزیت وجود دارد که می‌توانید با توجه به شرایط و وضعیت دندان‌ها و پس از انجام مراحل ایمپلنت دندان‌ آسیاب هر کدام که مد نظرتان بود را انجام دهید.

کامپوزیت‌ قدامی

این کامپوزیت‌ها جنبه زیبایی دارند و برای ترمیم دندان استفاده می‌شوند. زمانی‌که این روش کامپوزیت را انجام دهید دندان‌هایتان دارای ظاهری طبیعی بوده و می‌توانید در صورت نیاز شکل و اندازه و حتی رنگ آن را تغییر دهید.

کامپوزیت خلفی

ممکن است در هنگام غذا خوردن و جویدن یک خوراکی، به دندان‌های خلفی فشار وارد شود. در این صورت از کامپوزیت خلفی برای ترمیم دندان استفاده می‌شود. این نوع کامپوزیت ماندگاری بالایی دارد.

کامپوزیت بالک فیل

کامپوزیت‌های بالک فیل برخلاف کامپوزیت‌های قدیمی درمان ترمیم دندان را سریع‌تر می‌کنند. زیرا ساختار آن‌ها به این صورت است که مواد آن در یک لایه استفاده می‌شوند در حالی‌که مواد کامپوزیت‌های قدیمی را باید به‌صورت لایه لایه استفاده کنند که زمان بیشتری می‌برد. بنابراین برای صرفه‌جویی در وقت بهتر است از این کامپوزیت استفاده کنید.

کامپوزیت مایع

کامپوزیت‌های مایع انعطاف‌پذیری بالایی دارند. کاربرد این کامپوزیت در شرایطی است که می‌خواهید حفره‌‌های داخل دندان را پر کنید و یا پوسیدگی آن را برطرف کنید.

کامپوزیت یونیورسال

این کامپوزیت‌ها برای ترمیم دندان‌های خافی و قدامی استفاده می‌شوند. برای اینکه این کامپوزیت‌ها با انواع مینای دندان و میزان تیرگی آن سازگار باشند در رنگ‌های مختلف طراحی و تولید شده‌اند. برخی قالب‌های سرنگ یا کپسول‌ها نیز از کامپوزیت‌های یونیورسال ساخته شده‌اند.

 

بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندان جلو فک بالا و پایین چگونه انجام میشود؟

 

مراحل ایمپلنت دندان آسیاب: کامپوزیت ارتودنسی

کامپوزیت‌های ارتودنسی از رزین ساخته شده‌اند و جهت درمان ارتودنسی دندان استفاده می‌شوند. کاربرد آن‌ها هنگامی است که پزشک بخواهد براکت‌ها را به دندان بچسباند یا باند آن را متصل کند. این کامپوزیت‌ها فلوراید آزاد می‌کنند و لایت کیور هستند.

کامپوزیت ماکروفیل

این نوع کامپوزیت اولین بار وارد بازار شد و به‌دلیل درشت دانه بودن دوام خوبی داشت. البته در مراحل ایمپلنت دندان آسیاب استفاده زیادی نداشت زیرا ماکروفیل‌ها سایز بزرگی داشتند و به سختی میشد آن‌ها را به اشکال مختلف صیقل داد. با ایجاد روش‌های جدید کامپوزیت، دیگر کمتر کسی از این روش استفاده می‌کند.

کامپوزیت میکروفیل

این کامپوزیت‌ها ریزدانه هستند و نسبت به کامپوزیت ماکروفیل مقاومت کمتری دارند. به‌همین دلیل برخلاف این‌که راحت‌تر می‌توانستند آن‌ها را صیقل دهند اما استفاده زیادی ندارند زیرا در برابر فشارهای دندان‌های مجاور هم نمی‌توانند مقاومت کنند.

کامپوزیت هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید

اندازه و مقاومت این نوع کامپوزیت چیزی بین کامپوزیت ماکروفیل و میکروفیل است. کامپوزیت هیبرید دارای دو گروه میکروهیبرید و نانوهیبرید است. این مواد به‌دلیل استحکام بیشتری که دارند ماندگارتر هستند و دیرتر ساییده می‌شوند. اما ممکن است به مرور زمان دچار استهلاک شوند و زیبایی اولیه را نداشته باشند.

نانو کامپوزیت

در این نوع کامپوزیت، ذرات مواد به یکدیگر چسبیده و خوشه‌هایی را به‌وجود می‌آورند. به ‌اینصورت خوشه‌ها مانند کامپوزیت‌های درشت دانه عمل می‌کنند و استحکام بیشتری دارند.

ایمپلنت دندان آسیاب
ایمپلنت دندان آسیاب

 

مراحل ایمپلنت دندان آسیاب: انواع ترمیم دندان به روش کامپوزیت چیست؟

 1. تاج دندان

برای کامپوزیت تاج دندان فقط قسمتی از دندان که در معرض دید است ترمیم می‌شود و ماندگاری تاج‌های طلا یا پرسلن را ندارند. اما زیبایی ظاهر تاج دندان را حفظ می‌کنند. اگر زمانی قصد انجام کامپوزیت دندان را داشتید اما بودجه کافی برای این کار را نداشتید می‌توانید از تاج دندان کامپوزیت استفاده کنید. همچنین اگر به فلز حساسیت دارید و نمی‌توانید آن را بر روی دندان‌هایتان تحمل کنید می‌توانید این روش را انجام دهید. در واقع تاج دندان کامپوزیت مناسب کسانی است که دندان‌هایشان مدام پوسیدگی دارد.

 1. پل‌های دندان کامپوزیت فلزی

پل‌های کامپوزیت هم در مراحل ایمپلنت دندان آسیاب مانند تاج عمل می‌کنند و نیازی نیست هزینه زیادی بابت آن‌ها بپردازید. این کامپوزیت‌ها هم در قسمت تاج دندان و برای زیبایی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. پل‌های کامپوزیت چسبنده

اگر دندان‌های جلوی شخصی به هر دلیلی از دست رفته باشند می‌توان از این روش برای حفظ ظاهر دندان‌ها استفاده کرد. پل‌های کامپوزیتی چسبنده مانند دندان عمل می‌کنند و توسط پزشک متخصص به دندان‌های مجاور چسبانده می‌شوند. البته این کامپوزیت ماندگاری و مقاومت ایمپلنت را ندارد و زمانی استفاده می‌شود که هزینه درمان به روش ایمپلنت بالا باشد.

 1. اینله

در این روش دندان‌ها به‌صورت غیرمستقیم ترمیم می‌شوند. علی‌رغم این‌که اینله‌ها نیز مقاومت کافی را ندارند اما برای پر کردن دندان داخل حفره آن قرار داده می‌شوند. اینله ماده‌ای است که شباهت زیادی به پرسلن و رزین کامپوزیت دارد.

 1. ونیرها

از ونیر در لمینیت دندان استفاده می‌شود. در این روش لایه نازکی از مواد مخصوص بر روی دندان‌ها قرار گرفته و زیبایی دندان‌ها را تکمیل می‌کند. ونیر را می‌توان با روش‌های مختلفی ساخت اما موادی که در ساخت آن استفاده می‌شوند پرسلن و کامپوزیت هستند. ونیرها دوام بیشتری نسبت به سایر مواد دارند و در برابر شکسته شدن و لک شدن مقاوم‌تر هستند.

مراحل کامپوزیت دندان

لمینیت دندان باید در چند جلسه انجام شود در صورتی‌که مراحل کامپوزیت دندان در یک جلسه انجام می‌شوند. همچنین لمینیت دندان را باید در آزمایشگاه دندان‌پزشکی بسازند. اما کامپوزیت دندان ساده‌تر است و توسط پزشک متخصص روی دندان قرار می‌گیرد.

مراحل کامپوزیت دندان به‌صورت زیر است:

 • ابتدا در صورت نیاز و یا پس از اتمام مراحل ایمپلنت دندان آسیاب ترمیم‌های لازم را انجام می‌دهند. مثلا ممکن است لثه‌ها نیاز به لیفت کردن و یا هرگونه درمان دیگری داشته باشند.
 • در مرحله دوم اگر نیاز باشد آماده‌سازی کوچکی روی دندان انجام می‌شود تا برای کامپوزیت آماده شود.
 • سپس باید رنگ کامپوزیت دندان انتخاب شود تا بیشترین سازگاری را با رنگ لثه داشته باشد.
 • در این مرحله باید عملیات ایزوله‌کردن دندان، اسید زدن و خشک کردن آن‌ها صورت بگیرد.
 • سپس دندان‌پزشک شروع به انجام کامپوزیت می‌کند و آن را با دقت بالا بر روی دندان بیمار قرار می‌دهد.
 • پس از اتمام کار باید ونیر کامپوزیتی تکمیل شود.
 • در مرحله آخر نیز باید دهان و لثه بیمار شستشو داده شود.

کلام آخر مراحل ایمپلنت دندان آسیاب

بسیاری از افراد فکر می‌کنند دندان‌های کامپوزیت شده ظاهر بدی دارند و به‌طور اغراق شده‌ای سفید هستند و از دهان بیرون زده‌اند.  اما لازم به ذکر است که کیفیت درمان، کیفیت کامپوزیت، عملکرد پزشک و عوامل دیگری وجود دارند که بر این موضوع تاثیر می‌گذارند. با استفاده از کامپوزیت و ایمپلنت دندان، لبخند زیباتری داشته باشید!

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید